تجهيزات و راه اندازي يك فروشگاه

تجهيزات و راه اندازي يك فروشگاه

راه اندازي يك فروشگاه مثلا يك هايپرماركت دارای اصول و قواعدی است که با در نظر داشتن آنها از همان ابتداي كار و با داشتن ديد باز و آگاهانه كار را پيش ببريم.
اين عمل باعث مي شود بدانيم از كجا شروع كنيم و مراحل كار چيست تا از هدر رفتن سرمايه و وقت جلو گيري نمايم

در ابتداي كار طبق مراحل مكانيابي بايد محل مورد نظر را شناسايي كرده و بر اساس كشش منطقه نوع فروشگاه را مشخص نمايم در اين طرح با توجه به شاخصهاي فروشگاهي وطرح اقتصادي پروژه يك هايپر ماركت را در نظر ميگيريم.

در ابتداي مرحله بايد جهت اخذ مجوز هاي لازم همراه با طرح به اداره بازرگاني مراجعه كنيم وموافقت اداره فوق را اخذ نمايم سپس با مراجعه به اداره اماكن نيز بايد نظر مساعد آنها رانيز جلب نمايم مرحله بعدي ايجاد منابع مالي مي باشد  يكي از اين منابع بانكها است كه با موافقت اصولي ومجوزمربوطه وطرح اقتصادي ميتوان جهت استفاده از تسهيلات اقدام نمود

منبع مالي ديگري كه مي توان از آن بهره برد پيش فروش تعدادي از مغازه هاي جانبي طرح است مي دانيد كه فروشگاههاي مركزي با وسعت زياد داراي مغازه هاي جانبي مي باشند كه با پيش فروش آنها مي توان به منابع مالي خوبي دست يافت

بعد از تامين منابع مالي  نوبت به طراحي مي رسد كه موارد زير را بايد در آن مدنظر قرار داد يك فروشگاه داراي قسمتهاي عمده زير مي باشد:

سطح فروش فروشگاه محلی است که در آن کالاها با نظم ولیات خاص وبه تفکیک قسمت چیدمان شده است ومحل نمایش وخرید می باشد این قسمت باید دارای استاندارد خاصی  باشد که هدف از آن راحتی انتخاب برای مشتری وآرامش روحی وروانی واطمینان از خریدش را برای او به همراه داشته باشد. جهت ایجاد انگیزه واطمینان در مشتری عوامل زیادی دخیل میباشد مهمترین عامل فضای داخلی فروشگاه یا همان سطح فروش می باشد که در این بخش به اختصار درباره آن شرح می دهیمهر فروشگاه باید دارای درب ورود و خروج مجزا داشته باشد که معمولا جهت تسریح و راحتی مشتری درب خروج بزرگتر از درب ورود در نظر گرفته می شود در فروشگاههایی که درب ورود وخروج یکی می باشد باید این دو قسمت بوسیله لوله های هدایت مشتری از یکدیگر جدا گردند تا تداخلی در تردد مشتریان بوجود نیاید همچنین این عمل باعث می گردد تا مشتری برای رسیدن به محل پرداخت پول کالای خوداز قسمتهای بیشتر فروشگاه دیدن نماید وکنترلی برای پرداخت نیز باشدر کنار درب ورود وجود یک کانتن اطلاعات ضروری می باشد کار این قسمت دادن اطلاعات به مشتریان وکنترل اجناس همراه  مشتریان می باشد چنانچه اگر اجناس نو ویا کالایی همراه مشتری بود آن را در کیف مخصوصی گذاشته وپلمپ نماید ودر اختیار مشتری قرار دهد این عمل باعث می گردد تا تداخلی بین کنترلر درب خروج ومشتری بوجود نیایید.

وجود سیستم پیچ و تلفن سانترال در این قسمت در فروشگاه های بزرگ ضروری  است در این قسمت باید از نیروی ماهر وآموزش دیده با روابط عمومی بسیار قوی که اطلاع جامع و کافی از فروشگاه داشته باشد استفاده نمود. همچنین میتوان کارتهای اعتباری و یا کاتالوگ های فروشگاه را در این محل عرضه نمود.

وسعت انبار بستگي به بزرگي سطح فروش و دور بودن از انبار مركزي دارد

معمولا در فروشگاه ها انبار ۲/۱ تا ۳/۱ سطح فروش در نظر گرفته مي شود انبار داراي قسمتهاي زير مي باشد

محيط انبار كه با قفسه هاي مخصوص انبار  وپالتهاي مخصوص انبارقفسه بندي وپالت بندي شده است

سرد خانه ها در دو شكل بالاي صفر و زير صفر همراه با قفسه بندي و پالت بندي در آن انبار بايد داراي تجهيزات زير باشد

قفسه هاي انباري /پالتهاي انبار / باسكول /انواع چرخهاي انباري /محلي براي باز سازي كالا / محلي براي انفورماتيك انبار /  محلي براي انبار دار وبايگاني اسناد /سيستمهاي اعلام حريق / اطفاي حريق / دوربين مدار بسته/ شبكه انفورماتيك / پيچ / تلفن / كپسولهاي آتشنشاني مختلف / شلنگ آب / جك پالت در صورت بزرگ بودن انبار ليف تراك / سبدهاي مخصوص كالا / محلي براي ضايعات احتمالي

كف انبار بهتر است از بتن همراه با روكش رزين صنعتي باشد

تهويه مطبوع بايد جهت انبار در نظر گرفته شود.
مبحثی به نام گردش در انبار نیز وجود دارد که میتوانید از طریق لینک زیر آن را مطالعه نمایید.

گردش در انبار

سطح فروش فروشگاه محلی است که در آن کالاها با نظم خاص و به تفکیک قسمت چیدمان شده است و محل نمایش وخرید می باشد این قسمت باید دارای استاندارد خاصی باشد که هدف از آن راحتی انتخاب برای مشتری و آرامش روحی و روانی و اطمینان از خریدش را برای او به همراه داشته باشد.

جهت ایجاد انگیزه واطمینان در مشتری عوامل زیادی دخیل میباشد مهمترین عامل فضای داخلی فروشگاه یا همان سطح فروش می باشد که در این بخش به اختصار درباره آن شرح می دهیم.

هر فروشگاه باید دارای درب ورود و خروج مجزا داشته باشد که معمولا جهت تسریح و راحتی مشتری درب خروج بزرگتر از درب ورود در نظر گرفته می شود در فروشگاه هایی که درب ورود و خروج یکی می باشد باید این دو قسمت بوسیله لوله های هدایت مشتری از یکدیگر جدا گردند تا تداخلی در تردد مشتریان بوجود نیاید همچنین این عمل باعث می گردد تا مشتری برای رسیدن به محل پرداخت پول کالای خود از قسمتهای بیشتر فروشگاه دیدن نماید.
همچنین کنترلی برای پرداخت نیز باشد کنار درب ورود وجود یک ایستگاه اطلاعات ضروری می باشد کار این قسمت دادن اطلاعات به مشتریان و کنترل اجناس همراه  مشتریان می باشد چنانچه اگر اجناس نو و یا کالایی همراه مشتری بود آن را در کیف مخصوصی گذاشته و پلمپ نماید و در اختیار مشتری قرار دهد این عمل باعث می گردد تا تداخلی بین کنترلر درب خروج و مشتری بوجود نیایید.

وجود سیستم پیچ و تلفن سانترال در این قسمت در فروشگاه های بزرگ ضروری  است در این قسمت باید از نیروی ماهر وآموزش دیده با روابط عمومی بسیار قوی که اطلاع جامع و کافی از فروشگاه داشته باشد استفاده نمود.  همچنین میتوان کارتهای اعتباری و یا کاتالوگ های فروشگاه را در این محل عرضه نمود .

یک هایپرمارکت خوب این موارد را در طراحی چیدمان خود در نظر میگیرد:

محل ورود باید توسط کانتر عبور یکطرفه ویا گردون ورودی فقط بسمت داخل سطح فروش بسته باشد و برای خروج مشتری صرفا باید از محل خروج استفاده نماید.
دراین محل استفاده از دربهای اتوماتیک بسیار عالی می باشد البته باید تنظیمات یکطرفه شدن روی آن توسط نصاب انجام پذیرد وجود این دربها علاوه بر نظم دادن به تردد از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری می نماید

پیشنهاد می گردد از وجود پرده هوا در بالای دربهای اتوماتیک بهره برد این عمل علاوه بر ذخیره انرژی باعث ایجاد حالت مطبوع در مشتری هنگام ورود می گردد باید در نظر داشته باشید که پرده هوا استفاده شده دارای هر دوحالت سرد و گرم باشد که در فصل سرما از باد گرم و در فصل گرما از باد سرد آن بهره برد نصب برچسب و یا تابلو راهنمای ورود روی شیشه درب از بیرون و داخل ضروری می باشد.

بهتر است در مدخل ورودی از استفاده قفسه و یا استندهای بلند که دید و نمای داخلی فروشگاه را کور می کند پرهیز نمود تا در هنگام ورود مشتری دید فراخ نسبت به کل مجموعه داشته باشد.

پیشنهاد می گردد تا کف فروشگاه از سنگ ساخته شود البته باید در نظر داشت که نوع سنگ مصرفی بهتر است آهکی نباشد زیرا سنگهای آهکی دارای خرندگی بالای هستند و خیلی سریع در اثر شکسته شدن کالاهای اسیدی مثل ترشیجات لک افتاده وبه سادگی آن لک از بین نمی رود همچنین میتوان از وجود سرامیک نیز بهره برد ولی مزیت سنگ بخاطر جذب روطوبت وآسان پاکیزه شدن آن به سرامیک ارجح می باشد.

در هر صورت رنگ پیشنهادی برای استفاده از سنگ و یا سرامیک رنگ روشن می باشد و مهمترین دلیل آن رفلکس نور وروشن تر بودن محیط است.

برای اجرای کف باید ابتدا نقشه لیات فروشگاهی را داشت زیرا قبل از اجرا باید محلهای ابریز و کانالهای برق در کف و جانمایی صندوقها و تجهیزات برقی در روی نقشه مشخص گردد تا پس از اجرای کف به مشگل برخورد نکنیم.

همچنین محل های عبور لوله های رفت و برگشت یخچالها و فریزرها و درین آنها در کف باید جانمایی گردد در کف سازی باید به زیر سازی اهمیت داد زیرا اگر زیرسازی در فروشگاه خوب نباشد ممکن است در محلهای نصب هدایتهای مشتری و یا در محلهای نصب تجهیزات موجب نشست کف باشیم

ارتفاع کف فروشگاه تا سقف در فروشگاههای بزرگ بین ۶ تا ۷ متر میباشد و تجهیزات جانبی روی آن جانمایی میگردد.

ارتفاع دکوراسیون در این فروشگاهها ۳/۵ تا ۴ متر می باشد که می تواند شامل انواع قفسه دکورهای خاص همراه با تابلو های تبلیغاتی است دکوراسیون داخلی بنا به کاربری هر قسمت طراحی شده و از استاندارد خاصی پیروی میکند.

باید در نظر داشت فروشگاه هایی که ارتفاع سقف در آنها بیش از ۸ متر می باشد باید در طراحی سقف آن از طراحی استفاده نمود که در نور پردازی و انتقال حرارت و یا برودت توسط کانالهای هوا بهترین حالت ممکنه را برای ما ایجاد نماید.

در این خصوص در مبحث تاسیسات و نور پردازی به آن اشاره خواهیم کرد

هر فروشگاه بسته به وسعت آن محلهای زیر را جهت امور جاری  احتیاج دارد

اتاق مدیریت جهت استقرار مدیر فروشگاه

اتاق بازرگانی محل خرید کالا جهت فروش درفروشگاه

اتاق انفورماتیک جهت استقرار مدیر انفور ماتیک ونصب سرورها وتجهیزات مربوطه

اتاق خزانه داری جهت مراودات مالی با صندوق داران که دارای گاو صندوق می باشد

اتاق امور مالی که محل مراودات مالی فروشگاه میباشد

اتاق انتضامات که محل ساماندهی این بخش است

اتاق اداری که محل رسیدگی به امور جاری می باشد

اتاق غذا خوری پرسنل و استراحت

اتاق رخت کن پرسنل

سرویس بهداشتی کارکنان

نماز خانه

جهت مشاوره راه اندازی فروشگاه با شماره تماس های دفتر پارس الوند تماس بگیرید.

در مقالات بعدی سعی میگردد تا نور پردازی فروشگاهی تاسیسات چیدمان مورد برسی قرار گیرد

خواهشمند است با ارسال نظرات خود ما را یاری دهید.
گردآورنده: پارس الوند

درباره کاربر
susha

یک دیدگاه در “تجهيزات و راه اندازي يك فروشگاه”

  1. پویان
    اکتبر 14, 2016 3:59 ب.ظ پاسخ

    بسیار بسیار عالی بود. تشکر

درج دیدگاه