سوپرمارکت نسل جدید تمام اتوماتیک

سوپرمارکت نسل جدید تمام اتوماتیک

در هفته که از آذرماه ۹۵ گذشت شاهد اتفاق جدیدی در تکنولوژی روز و تغییراتی که در آینده بر روی یک سری مشاغل ایجاد میشود بودیم.
ویدوی شرکت آمازون گو با عنوان سوپرمارکت های اتوماتیک.

برای دیدن این ویدیو به آدرس زیر مراجعه نمایید.
مشاهده ویدیوی سوپرمارکت اتوماتیک آمازون گو (Amazon Go)
این ویدیو در تمام دنیا پخش شد و رویکرد جدیدی از سوپرمارکت ها در سالهای آینده نشان داد, و تاثیرات مثبت و منفی آن همچنان در دست بررسی است.
حال طرز کار این سوپرمارکت به چه شکل است؟

سوپرمارکت های نسل جدید
همانطور که میدانید و پیش از این از سوپرمارکت ها خرید انجام میشد, روال بدین طریق بود که پس از برداشت کالاهای مورد نیاز خود, در صف انتظار گاهاً طولانی جلوی میز صندوق (کانتر کشیر) سوپرمارکت, با پرداخت پول نقد و یا کشیدن کارت بانکی توسط دستگاههای پوز, تسویه انجام میشد.
اما سوپرمارکت آمازون گو که در سیاتل آمریکا بعنوان اولین نمونه راه اندازی شده است به شیوه ای متفاوت عمل میکند. مشتری هر آنچه را که نیاز دارد را برمیدارد و دوربین های هوشمند متکی بر سنسورها و بینایی کامپیوتری وظیفه ثبت اجناس مشتری را برعهده دارد و در هنگام خروج مشتری, درب های خروجی که وظیفه اسکن اجناس مشتری را انجام میدهد, قبل از خروج مشتری از حساب آمازون آنها تسویه را انجام میدهد.

   نسل جدید سوپرمارکت و تاثیر آن بر تولید تجهیزات فروشگاهی

اهداف آمازون گو تنها به این نقطه ختم نمیشود بلکه در حال تکمیل پروسه ایست که تحویل کالای مشتری را نیز برعهده بگیرد.
خوب پیداست که مشتری پس از انتخاب کالاهای خود نیازی به حمل آنها ندارد و تحویل کالا را به امازون گو میسپارد.
حال سوالی که در ذهن تولید کننده تجهیزات فروشگاهی ایجاد میشود که با این گرایش نسل جدید سوپرمارکت ها, تولیدات تجهیزات فروشگاهی به چه سمتی خواهد رفت؟

نسل جدید سوپرمارکت

در حال حاضر در یک سوپرمارکت یا هایپرمارکت, تجهیزات مورد نیاز اولیه شامل قفسه های فروشگاهی, میز صندوق, چرخ خرید , سیستم ورود و خروج… و سیستم امنیتی آنها شامل دزدگیرها, دوربین های مدار بسته و غیره هستند, با ورود نسل جدید سوپرمارکت ها برخی از این تجهیزات حذف میشوند مانند میز صندوق (کانتر کشیر) ها و اکثر آنها به شیوه ای نوین تغییر ماهیت میدهند, مثلا قفسه ها میبایست با دوربین های سنسوری تولید شوند, سیستم ورود و خروج, درب های خروج میبایست به سنسورها تجهیز گردند, حتی این تاثیرات بر روی سایر ملزومات نیز خواهد بود.

نسل جدید سوپرمارکت

ناگفته پیداست که این رویکرد روی تمام مشاغل تاثیر میگذارد. مشاغلی جدید ظهور می یابند و یا مشاغلی از بین میروند مانند صندوق دارهای سوپرمارکت.

باید به خاطر داشته باشید که این تجربه در امریکا, برای پیاده سازی در کشورهایی مثل ایران که اینترنت جایگاه گسترده ای بین اقشار مردم دارد, نیازمند ابزار خاصی برای اجرا و پیاده سازی نیست. تنها کافی است که استارت کار زده شود.

حال با این دید تولید کننده تجهیزات فروشگاهی با نگاهی به آینده میبایست اصلاحات را در این زمینه شروع و یا حداقل پیش بینی های لازم را انجام بدهند.

گردآورنده: پارس الوند
آذر ۹۵

درباره کاربر
susha

یک دیدگاه در “سوپرمارکت نسل جدید تمام اتوماتیک”

  1. مهین
    ژانویه 21, 2017 11:55 ق.ظ پاسخ

    ممنون از مقاله عالی شما، بسیار جالب بود و آینده نزدیک را به تصویر می کشید

درج دیدگاه