قفسه نان – استند نان

قفسه نان – استند نان

از جمله قفسه هایی که در تجهیز یک هایپرمارکت به کار میرود٬ قفسه نان و یا استند نان است. به دلیل اهمیت بالایی که نان در سبد غذایی مشتریان دارد٬ معمولا نان و شیرینی در قفسه مخصوص به خود به عرضه نمایش در میاید.

قفسه نان میتواند دیواری یکطرفه باشد و یا به صورت جزیره ای .
این قفسه ها یا دارای طبقه بندی هستد و یا به شکل پیشخوان هایی هستند که انواع نان و شیرینی روی آن قرار دارد ساخته میشوند.

در نگهداری و عرضه نان٬ شیرینی و کیک بسته به نوع بسته بندی و دمای نگهداری آنها از دو مدل قفسه نان و یخچال مخصوص کیک و شیرینی استفاده میشود.

قفسه نان-استند نان

قفسه نان-استند نان

۱- قفسه نان
۲- یخچال ویترینی کیک و شیرینی

قفسه نان خود در انواع مختلف متریال٬ مانند چوب٬ تمام شیشه ای و یا مفتولی ساخته میشوند و گاها ترکیب چوب و شیشه و یا فلز و شیشه نیز طراحی و تولید میشوند.

نان هایی که در سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها ارائه میشوند در انواع مختلفی چون نان باگت و فانتزی٬ نان سنتی٬ نان های محلی٬ انواع نان های مغزدار و غیره که به صورت باز و بسته بندی عرضه میشوند.

حال برای نمایش آنها از انواع قفسه نان میتوان استفاده کرد٬ مثلا قفسه های نان تمام چوب که به صورت هم طبقه ای طراحی میشوند و هم به صورت پیشخوان هایی که معمولا در وسط سالن قرار میگیرند و انواع سینی های نان و شیرینی روی آن در معرض دید و دسترسی مشتری قرار می گیرد.

قفسه نان های چوبی میتواند در انواع رنگ مشکی٬ قهوه ای و از چوب سخت٬ تخته سه لا و دیگر انواع چوب بامبو و MDF بر اساس نیاز فروشگاه و سبک و سیاق آن طراحی و تولید شود.

قفسه نان با جنس مفتولی و یا طبقه های چوبی معمولا برای نگهداری نان های بسته بندی شده مناسب تر هستند.

نوعی از قفسه های عرضه نان٬ به شکل قفسه سبدی چوبی با عمق زیاد است که مناسب نگهداری نان های باگت است. این مدل هم قابلیت اتصال به قفسه نان را دارد و هم به شکل مجزا روی زمین میتواند به کار گرفته شود.

قفسه نان-استند نان

قفسه نان-استند نان

سایز قفسه ها بسته به اینکه در چه فضایی قرار است استفاده شود متفاوت است. مثلا در سایز رومیزی باشد و یا به اندازه یک قفسه دیواری بزرگ. همچنین قفسه نان میتواند به شکال ثابت و یا متحرک چرخ دار طراحی و ساخته شود.

یخچال ویترینی کیک و شیرینی خود به چندین دسته تقسیم میشوند:
مدل فولسرویس که دسترسی به کیک و شیرینی تنها از طریق فروشنده است و باز شدن ویترین از درب پشت آن است

مدل سلف سرویس مخصوص مشتری میباشد و معمولا یخچال ایستاده هم گفته میشود٬ ساخته میشود و برای دسترسی مستقیم مشتری به کالای نان و کیک است.

مدل دوال سرویس چند منظوره است که در آن از جلو و عقب ویترین باز شده و قابل استفاده برای مشتری و فروشنده است.

بیشترین استفاده از یخچال ویترینی ها در کافه ها٬ و اماکن بزرگی مانند هایپرمارکت ها٬ آشپزخانه های تجاری و … است.

قفسه نان-استند نان

قفسه نان-استند نان

استحکام مدل های ویترینی در حدی است که تاب و تحمل وزن سینی های شیرینی را دارد.
در طراحی ظاهری ویترین ها باید گفت که ویترین های درب منحنی٬ ظاهر شیک و زیبایی دارند اما درب های مستطیلی برای صرفه جویی از فضا مناسب تر هستند.
تفاوت عمده ای که بین ویترین نان و ویترین اغذیه فروشی وجود دارد در تفاوت دمایی است که برای آن ساخته شده اند.

در طراحی دکوراسیون فروشگاهی٬ توجه به رفتار مشتری در خرید از هایپرمارکت ها٬ نشان داد که یخچال ویترین و قفسه نان به لحاظ جذابیت بصری که نان و کیک و شیرینی داشته اند تاثیر مثبتی در جذب مشتری شده اند.

لذا در طراحی دکوراسیون فروشگاهی باید این نکات را در نظر داشت.

علاوه بر آن تحقیقات نشان داد که استفاده از قفسه های چوبی برای عرضه نان٬ به لحاظ روانی تاثیر ویژه ای در خرید مشتری گذاشته اما این از اعتبار قفسه های فلزی کم نمیکند.

معمولا قفسه فلزی به دلیل استحکام بالا و امکان جابجایی راحتی که دارند مورد توجه فروشگاه های خرده فروشی و کوچک بوده و بسیار پرکاربرد هستند.

گردآورنده: پارس الوند

قفسه نان-استند نان
قفسه نان-استند نان
قفسه نان-استند نان
قفسه نان-استند نان
درباره کاربر
susha

درج دیدگاه